Технологія виготовлення шкарпеток

   Шкарпетки в'яжуть по колу на 5 спицях, найчастіше панчішної в'язкою, починаючи їх зорнаментованій манжети або гумки. На одну пару жіночих шкарпеток витрачається100-120 г пряжі, чоловічих - 120-150 г і дитячих - 70-80 г. Для спеціальних лижних шкарпеток, у яких вив'язується додатковий відворот, потрібно до 200 г вовняноїпряжі. Для довгих шкарпеток-гольфів потрібно не менше 200 г пряжі, а для такихже орнаментованих - на 50 г більше. Якщо гольфи в'яжуть з товстої пряжі, то її потрібно 250-280 м. Познайомимося з в'язанням шкарпеток на простому прикладі - шкарпетки з невисокою манжетою, виконаної гумкою 1X1.


   Технологія в'язання: 
1. Набір петель так, як верх носка зазвичай вяжктся гумкою (1x1 або 2х2), то цілком доречно набрати петлі хрестоподібним (болгарським) способом, але без потовщеного краю. Хоча, це зовсім не обов'язково.набір петель для в'язання шкарпеток хрестоподібним способом. Кількість петель початкового ряду повинна бути кратна чотирьом.
2. Розподіляємо петлі на чотири спиці:
3. Вяжем по колу гумку потрібної висоти, починаючи пров'язувати петлі з крайньою спиці, на якій немає кінців нитки.
4. Продовжуємо в'язати по колу. Тепер панчішної в'язкою. Так як пров'язування петель відбувається тільки з одного боку (лицьовій), то і петлі слід в'язати лицьові у всіх рядах.
5. П'ятка:Для міцності при вив'язуванні п'яти можна додати до вовняної нитки другу нитку, просту, наприклад, штопання. 
a. Петлі з третьої та другої спиці перенести на одну спицю І в'язати не по колу, а простим полотном. Панчішної в'язкою (дотримуючись кромочні петлі): Особовий ряд - лицьовими петлями, виворітний - виворітними. При бажанні виділити п'яточку можна з обох сторін цього полотна по дві крайні петлі (не рахуючи комочних) в'язати навпаки, на лицьовій стороні - виворітними, а на виворітній - лицьовими.Петлі з першої та четвертої спиць не пров'язуємо.Висота п'яти дитячого носка становить 3-4 см, дорослого 4-5.5 см.
b. Петлі з формується п'яточки ділимо на три рівні частини і розподіляємо на три спиці. Якщо число петель не кратно трьом, то залишок додаємо до середньої частини.
c. Пров'язуємо петлі однієї крайньої спиці. Далі пров'язуємо тільки середню частину. Панчішної в'язкою. На кожній стороні в кінці ряду останню петлю середній частині пров'язуємо разом з першою петлею крайней спиці. Тим самим поступово скорочуючи кількість петель крайніх спиць. При повороті роботи, першу петлю середній частині не пров'язувати, а знімати, як кромочную. В'язати ряд за рядом, до тих пір, поки на крайніх спицях не залишиться жодної петлі.
6. Набираємо нові петлі по краю п'яти з кромок петель. Якщо набраних петель більше, ніж скорочених раніше, то зайві петлі необхідно зменшити. Робимо це тільки з боку п'яти, тобто на спицях другої і третьої, через ряд. На другий спиці - спочатку пров'язуємо 2 разом, на третій - в кінці.
7. Далі в'яжемо по колу панчішної в'язкою аж до основи великого пальця.
8. Зменшення петель на носку виробляємо на кожній спиці. В кінці ряду пров'язуємо дві петлі разом.